Ersin Faikzade Haberler
Dünya Ona Neden Elmas Cocuk Diyor?

' Bizzat İnsanlık için Adanmış, Gerçek bir hak ediş '' , 
ELMAS COCUK '' ERSİN FAİKZADE '' Yazı Dizisi ;

Altın gibi, pırlanta gibi çocuk sıfatlarını hep duymuşuzdur. Ben “ Elmas Çocuk” olarak ilk kez duydum.
Elmas dünyanın bilinen en sert ve değerli madenidir. Elması elmastan başka hiçbir şey kesemez ve zamana meydan okur. En genç elmas ortalama 900 milyon, yaşlısı ise ortalama 3.2 milyar yıl yaşında. İki şekilde ham elmas bulunur. Birincisi endüstriyel operasyonlarla, ikincisi küçük ölçekli manuel yöntemlerle. Bir karat elmas için ortalama 250 ton kaya, kum ve çakıl çıkartılması gerekiyor.
Elmas çocuk nasıl yetişir, nasıl olur ona geliyorum. Derken ham elmas son şeklini ve parlaklığını alana dek bir dizi işlemden geçer. Ham elması en avantajlı biçimde işlemek için ayrıntılı olarak incelemek en iyi berraklığa, en az ağırlık kaybıyla elde etmeye çalışılır.
Elmasın kıymeti dört özelliğine bağlı. Kesilme, renk, büyüklük ve berraklık.
Ersin Faikzade’ye, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Türklerin Elmas Çocuğu” ünvanı verilmiş. Dünya diplomatik iyi niyet elçimiz olmuş. Uluslararası ses sanatçısı ve yazarımız… Kaç yılda bir dünyaya gelir ve ne zor yetişir böyle bir çocuk…
Öylesine sıradan verilmiş ödüllerde değil, bizzat insanlık için adanmış, gerçek bir hak ediş. Zorlu ve güç yollardan geçerek. Adeta bir elmas gibi. Dünyada bu amaçla yaşayan tek Türk barış elçimiz.
Doğuda, batıda ,Pakistan’da, Paraguay’da, Şili’de ve İngiltere’de yapmış olduğu Down Sendromu ve Spastism konulu projesi 2007 yılında büyük başarı getirmiş ve “Gal Nişanı” ile taçlandırılmış.
2011’de Los Angeles’ta İran’ın efsane sanatçısı Sattar ile Türkçe ve Farsça dostluk düeti “Simin Bari” ile ünlenmiş, ünlenmiş… Bizlerden daha iyi tanıyorlar desem hiç abartı olmaz. Dün akşam hayranları, dostları sevenleri canlı yayınımızı izleyenler bana bile ulaştılar. Teşekkür ve tebriklerini ilettiler.

“Barışın Sesi” olarak özellikle İran ve Pakistan’da ilan edilmiş… İslamabad’da verdiği konserler ve müzik albümleri Pakistanlılar tarafından çok sevilmiş… O’na Orta Asya’da “Müziğin Sultanı” demişler.
İtalya Sicilya Parlamentosunda insanlık ve sevgi temalı konferansı ayakta alkışlanmış bir genç sanatçı…
Önce insan anlayışı…
Ben daha önce tanımıyordum maalesef. İçinde bulunduğum dernek etkinliğimize katıldı. Orada bizleri kırmadı. Bir kaç eser de seslendirdi. Egosuz, yalın kişiliğiyle hepimizin gönlünü fethetti.
Yanına yaklaştım, tanıştım. Öyle içten samimiydi ki… Ve dün program konuğum oldu. Yenigün tv’de. Son anda bu programı paylaşmasına ve saat farklarına rağmen dünyanın dört bir yanından mesajlar aldık. Bugüne kadar olmayan bir şey… Yoğun istekler geldi. Yönetmenimle karar verdik bütün akşam bu programı yayınladık. Elbette yarım kaldı. Birbirinden güzel üç eser seslendirdi. Bazı videolarını izledik. Bence bu program Youtube dan izlenir, tavsiye ediyorum.
En kısa zamanda ikinci programımızı yapacağız. Sözümü aldım bile. Haftaya bu yazıma da devam edeceğim.
Mevlevi baba ve Selanikli annenin büyük aşklarının bir meyvesi olarak 1982’de İzmir’de dünyaya gelmiş. Henüz 5 yaşında iken annesinin ms hastası olması bütün hayatını değiştirmiş.
Babadaki sevgi ve ilgiyle ve hastalığın en zor noktasına yakalanan anne yaklaşık 20 senedir yatalak olarak yaşıyor, yaşatılıyor. Babayı bir Cuma namazında kaybeden Ersin, anneye bakmak için yurt dışından döner. Ve babanın bıraktığı yerden, yani; Sonsuz sevgi, aşk, inançla annesine bakmaya başlar. Bu arada tüm dünyada verilecek olan hiçbir yardım konserini kaçırmadan. Nerde sevgiye, ilgiye, desteğe, yardıma, barışa ihtiyaç varsa orada.
Babası gibi Mevlevi felsefesi ile donanmış. Mevlana’nın dediği gibi “İnsan gözdür, görüştür; gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa değeri o kadardır”
Hayat felsefesi de “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” İşte Ersin Faikzade’yi en iyi anlatan bir Mevlana Sözü de şudur ki;
“Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci mercan da nedir… Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra”
İşte kendini bütün dünya insanlığına ve sevgiye feda etmiş “Elmas Çocuk”

5 hafta süren yazı dizisi sonrası Ersin Faikzade'nin doğum günü 7 Ağustosta annesi Zekiye hanımefendi Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.

Ersin Faikzade 10 Ağustos 2014'te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Örgütü ve Waldenburg Uluslararası Kolejleri tarafından Dünyaya İlham veren Kişi ilan edilmiştir.
Yenigün gazetesi
Bircan Tağıl