BİYOGRAFİ

TURKİYE'NİN ELMAS COCUGU: DÜNYA BARIS ELCİSİ ERSİN FAİKZADE

''Ersin Faikzade, Dünya İyi Niyet Elcisi ve Ekselans ünvanlı uluslararası yardım gönüllüsü, ses sanatçısı ve yazar. 1982 yılında İzmir'de doğdu. İlk öğretim ve lise yıllarını Türkiye’de tamamlayan Faikzade, küçük yaşlardan itibaren müziğe duyduğu ilgisini aldığı eğitimler ile pekiştirerek tenor tekniğini geliştirdi. Annesinin Multiple Sclerosis hastalığına yakalanmasından sonra kendisini hasta ve yardıma muhtaç insanlara adayan Faikzade, bu amaçla çeşitli hayır kurumları ve dernekler için Türkiye, Avrupa ,Latin Amerika ve Asya'da  pek çok ücretsiz konser verdi.  Katıldığı uluslararası insanlık projeleri ile özellikle Down Sendrom, Multiple Sclerosis, Lepra, Kanser ile mücadele eden insanlara yardım etmeyi hedefledi.

2004-2008 yılları arasında çeşitli dönemlerde İngiltere’de yaşadı. İngiltere’de Coleg Ceredigion’da Halkla İlişkiler, Aberystwyth Üniversitesi’nde Kültürler Arası İletişim konularında eğitim aldı. İngiltere’de bulunduğu süre içinde çeşitli projelerde gönüllü olarak çalıştı. Engellilerin daha kaliteli yaşamalarını hedefleyen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Plast Lluest Day Service projesine katılan Faikzade, bu proje doğrultusunda Galler Bölgesinde 12 ay engellilerle birlikte yaşadı. Burada otistik çocuklar ve Down Sendromlu insanlarla birlikte kültürel ve sosyal aktivitelerde bulundu.  İtalya ve İngilitere de şan teknigini pekistirdi,Türk muzigini okuma tarzi ile muzik otoriteleri tarafından ''EN GÜCLÜ SES' diye tabir ediliyor. Farklı müzik türlerindeki basarısı ve güclü sesi ile Dünyada pek cok lakap ile anılıyor.Amerika da ''Türkiye nin Elmas Cocugu'', Pakistan'da : Barısın Sesi , İran'da : Sevgi nin Sesi, Türkiye'de :İtalyanlara ALLAH dedirten tenor diye tanınıyor.

Ayrıca Oxfam Vakfı ve Diana Vakfı’nda çalıştı. Prenses Diana’nın insanlara olan sevgi ve yardımlarını kendisine örnek alan Faikzade’ye, Prenses Diana hakkında yazdığı yazılardan ve Diana Vakfı’na yaptığı hizmetlerden dolayı 2006 yılında Gal Nişanı verildi.  2014 Subat ayında  Latin Amerika ülkelerinden Paraguay,Arjantin ve Sili 'de yapmıs oldugu insanlık sevgi projeleri ile seref madalyası ile ödüllendirilmistir.

 
Ersin Faikzade müziğin evrensel birleştirici yönünden yararlanarak din, dil, ırk, sınıf farkı gözetmeden kültürler arası diyalogları güçlendirmeyi hedefledi. Bu doğrultuda Türk Müziği’nin tanıtımı amacıyla Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Ocak 2009 tarihinde Sicilya Avrupa Birliği Komisyonu tarafından düzenlenen Palermo Sicilya’da Avrupa Gençlerinin Kültürlerarası Diyalog Projesi’ne katılarak Türk Müziğinin tanıtımına katkıda bulundu.Palermo Parlamentosunda Avrupa Birligi ve Türkiye ye bakıs konulu bir konusma yaparak buyuk alkıs aldı.

 


Biyografi, tarih, sağlık ve seyahat üzerine çeşitli yayınlarda yazıları çıkan Faikzade, özellikle Prenses Diana, Prenses Süreyya Esfandiary ve Farah Pehlevi üzerine yazdığı yazılarla tanınmaktadır. Yine bu konularda hazırladığı belgeseller ile internet üzerinden bir çok ülkeye ulaşmıştır. Çeşitli dillerde Ersin Faikzade'nin sanatçı kişiliği ve insanlık projelerinin ön plana çıkarıldığı bir çok fan sayfası ve blog açılmıştır.

Ersin Faikzade Türkiye’de Buca Engelliler Derneği, Multiple Sclerosis Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği, Antalya Engel Tanımayanlar Derneği, Türk Eğitim

Vakfı ve Anneler Derneğine üyedir. Uluslar arası düzeyde ise Avrupa Birliği Eski Gönüllüler, Princess of Walles, Diana, The World Friendship Force kuruluşlarının üyesidir.

Dünyaca ünlü İranlı sanatcı Sattar ile Los Angeles te 'Simin Bari' isimli sarkıya Türkce ve Farsca düet yapmıstır ,Dostluk ve BARIS düeti  tüm dünyada yankılar getirmistir.Amerika Müzik listelerinde Top 20 de yer almakta.kanada british colombia universitesinde sosyal farkındalık yaratan sanatcı olarak tez konusu olmustur.

Şili nin sevilen sesi Giovanni Gellona ile birlikte ''Fiesta'' isimli sarkıya Santiago 'da İspanyolca ve Türkce düet yapmıslardır.
Yapmis oldugu gonullu calismalar ve insani projeler neticesinde 2009 Eylul'de İnsan Hakları Örgütü tarafından ''Dunya Iyi Niyet Elcisi''  secilmistir.
26 Mart 2011 de Dünya insan hakları komisyonu tarafından 'Excelleny Ambassador of Human Rights'(ekselans insan hakları elçisi)diplomat olarak ilan edilmiştir.

28 mart 2012 'de Pakistan'da ''The Voice of Peace'' yani ''Barısın Sesi'' ilan edildi.Vermis olduğu sevgi temalı konserleri ve güçlü sesi ile tüm dünyada sevilmiştir.

2012 DARIO MORENO Akdeniz Dostluk,Barış,Müzik ödülü Ersin Faikzade'ye verildi.

Amerikan Diplomasi Sitesi 2012 Nisan ayında 80 insan hakları kurulusu ile ortak olarak Diplomatik Sanatçısı Ersin Faikzade seçildi.

12.ROTABEST BARİS İNSANI ODULU ERSİN FAİKZADE'YE SAKIP SABANCI MUZESİNDE TORENLE VERİLDİ.

ERSIN FAIKZADE ,Uluslarası WALDENBURG koleji isbirligi ile İnsan Hakları,Tahkim,Politika ve Stratejik Arastırmalar ICHAPS Uluslararası Konseyi tarafından İnsanlıga ilham veren kisilerden biri ilan edildi.Ve İNSANLIK BÜYÜK BASARI MADALYASINA LAYIK GORULDU.

Waldenburg Uluslararası kolejleri insan hakları politika danısma kurulu üyesi secildi.
Kanada Dünya medya edebiyat ve Sanat Akademisi tarafından Dünyadaki en güçlü yoruculardan biri seçildi.
1 KASIM 2013 de Pakistan İslamabad da Barıs konserini verdi. 2 Kasımda törenle Diplomat ilan edildi.
 
 

Subat 2014 de katıldıgı 2 aylık büyük Latin AMERİKA turunda ,PARAGUAY, ARJANTİN VE SİLİ 'de insanlık ve muzik projelerinde görev alarak İnsanlık Seref Madalyası ile ödüllendirildi.
 
Mayıs 2014'te FRANSA ın baskenti Paris'te ESİTLİK VE ÖZGÜRLÜK DAYANISMA MADALYASINI ALDI.
 
2014 YILI BM İNSAN HAKLARI VE STRATEJİ ARASTIRMA MERKEZİ TARAFINDAN DÜNYA CAPINDA YAPILAN OYLAMA İLE İNSAN HAKLARI VE BARIS KATEGORİSİNDE  DÜNYAYA İLHAM VEREN KİSİLİK İLAN EDİLDİ.
2015 Aralık Ayında İspanya'nın Başkenti Madrid'te Ünlü Tenor PEDRO MORALES HİUGERA ile birlikte İspanyolca & Türkce Ask sarkilari cd albumunu yaptı.
2015 Aralık ayında İtalya'nin Frosinone sehrinde Törenle İtalya İnsanlık Onur madalyasını aldı.
2016 Nisan ayında Almanya Hamburg 'ta Cesaret ve Kahramanlık Madalyasını törenle aldı.

Uluslararası Bir Kişilik ,Sevgi ve hoşgörü dagıtan bir genc adam.
--

2017 Yılında Güney Amerika ülkelerinden Paraguay'ın hemşerisi ilan edildi.

   2017  nisan ayında Uruguay Montevideo ve Brezilya Santa Vitoria de Palmar da insani projelerde yer aldı.

2017 Agustos ayında İngiltere Londra'da Galler Prenses 'i Diana'nin ölümünün 20.yılı dolayısı ile Kensington Sarayının onur konugu oldu ve Dünya televizyonlarına katıldı.

2018 yılında Güney Amerika ülkelerinden Uruguay ve Brezilya'da down sendromu üzerine projelerde görev alarak Türkiye'yi temsil etti.
2019 Subat ayında Dünya ca ünlü sanatcı Sattar'ın 50.yıl galasının onur konugu olarak Los ANGELES ,Beverly Hilton'da sahne aldıp>

2019 Temmuz ayında Pakistan islam cumhuriyetinin onur konugu olarak 3.kez Başkent İslamabad ve Lahor'da sevenleri ile bulustu devlet televizyonu PTV ve radyolarının konugu oldu.Urduca şarkı yaptı.

 

Genel Sekreter ve IHRC Kurucu Ortağı, Prof.h.c. Sir Rafal Marcin Wasik, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu'nun anayasa tarafından Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'ne tescil ile verilen ve Denetim Kurulu'nun izniyle verilen yetkileri yerine getirerek, 11-05-2020 tarihleri arasında Türkiye'den Şarkıcı Sayın Ersin Faikzade'i IHRC Küresel Barış Büyükelçisi olarak atadı

20 yıllık bir arastırmanın eseri olan Prenses Süreyya romanını ekim 2020'de çıkardı. Büyük ses getiren roman Türkiye'de çok sevilirken,en çok aratılan kitaplar arasına kısa sürede girdi. İran ve Avrupa'dada çok sevilen kitap farsça ve ingilizceyede çevrildi.

 

Çok yakında merakla beklenen 2.romanı İran İmparatoriçesi Farah Pehlevi'nin biyografik romanını yayımlayacak.